Skarbowo.pl

Pytania i odpowiedzi użytkowników na tematy podatkowe

Pytanie

Ilość pytań: 4327

Ilość odpowiedzi: 3173

Podatek od darowizny mieszkania

2 odpowiedzi

Szanowni Państwo, moi rodzice posiadaja mieszkanie, ktore jest ich wlasnoscia. Wielkosc 80m2, cena ok. 600 000pln. Chca mi to mieszkanie przekazac w darowiźnie. Dodam ze od pol roku nie jestem juz zameldowana w tym mieszkaniu. Czy bede musiala zaplacic podatek od tej darowizny, jesli tak, to w jakiej wysokosci? Czy jesli rodzice zapisaliby mi to mieszkanie w testamencie, musialabym rowniez placic podatek, w jakiej wysokosci? Z powazaniem, Beata Miliszkiewicz

Autor: Gość w Podatek dochodowy (04-08-2009 godz.08:19 )

Najlepsza odpowiedź

Wszystko tak naprawdę zależy od stopnia pokrewieństwa. Jeśli jest to najbliższa rodzina (tu trzeba jednak sprawdzić w wykazie, kto się tak naprawdę do niej zalicza, rodzice- syn- na pewno). Jeśli to jest bliskie pokrewieństwo, to wtedy podatku nie ma.

Odpowiedział: AgniesiaT (24-01-2010 godz.10:24 )

Czy odpowiedź jest pomocna? +133 -97

Odpowiedzi

Od 2007 r. weszla nowelizacja ustawy, ktora mowi ze w momencie przekazania darowizny (mieszkania, dzialki rolnej, domu, samochodu itp.) sporzadzonego w postaci aktu notarialnego obdarowany w przypadku I stopnia (dziecko, matka, ojciec, zona, macocha, ojczym, pasierb), nie placi podatku.

Odpowiedział: Gosc (04-08-2009 godz.08:57 )

Czy odpowiedź jest pomocna? +128 -156

Dodaj odpowiedź

Zaloguj
Opcje pytania: Zgłoś naruszenie

Słowa kluczowe:

Inni internauci szukali:

W serwisie Skarbowo.pl często szukano wyrażenia: Pod jaki numer konta mam zapłacić podatek zryczałtowany od wynajmu mieszkania. Sprawy podatkowe oraz skarbowe poruszano często w kategorii: Pozostałe dokumenty i deklaracje oraz wśród słów kluczowych takich jak: ulga internetowa, podotek dochodowy, absolwent.