Skarbowo.pl

Pytania i odpowiedzi użytkowników na tematy podatkowe

Pytanie

Ilość pytań: 4327

Ilość odpowiedzi: 3173

działalność gospodarcza (ryczalt)

1 odpowiedzi

Witam, Chciałbym założyć działalność gospodarczą, mianowicie handel rzeczami używanymi na zasadach ewidencjonowania- ryczałt. Miałaby to być dodatkowa forma zarobku. Obecnie posiadam umowę o pracę i są odprowadzana za mnie wszystkie składki a wyżej wymieniona działalność miała by dawać dodatkowe źródło dochodu. Zakładając, że miesięcznie miałbym przychod w wysokości 2500zł jaki bym musiał zapłacić podatek. Czy są też jakieś dodatkowe opłaty związane z tego typu działalnością. Bardzo proszę o odpowiedź, gdyż przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji chiałbym przeanalizować jej opłacalność. Z góry dziękuję i pozdrawiam, Paweł

Autor: Paweł w Działalność gospodarcza (14-03-2012 godz.14:23 )

Najlepsza odpowiedź

Głównym obciążeniem przedsiębiorcy, bez względu na to czy osiąga dochody czy nie, sa składki ZUS (pomijając oczywiście bezpośrednie koszty prowadzenia dg, jak np. czynsz za lokal czy zakup towaru). Umowa o prace może zwolnić ptzedsiebiorcę z opłacania niektóych składek, ale zależy to od wysokości wynagrodzenia z tyt. umowy o pracę. Jeśli to wynagrodzenie wynosiłoby co najmniej 1500 zł brutto, wówczas z tyt. dg przedsiebiorca opłaca obowiązkowo tylko składki zdrowotne (254,55 zł m-nie w 2012 r.). Zakładając, że rzeczywiście z tyt. dg opłaca Pan tylko te skłądki, przy przychodzie równym 2500 zł za m-c nie płąciłby Pan zryczałtowanego podatku dochodowego (stawka dla handlu to 3% - podatek od tej kwoty to 75 zł, jeśli pomniejszy się go o kwotę składki zdrowotnej, to podatek zryczałtowany wynosi 0).

Odpowiedział: magdmi (09-05-2012 godz.11:20 )

Czy odpowiedź jest pomocna? +56 -23

Dodaj odpowiedź

Zaloguj
Opcje pytania: Zgłoś naruszenie

Słowa kluczowe:

ryczałt

Inni internauci szukali:

W serwisie Skarbowo.pl często szukano wyrażenia: Do jakiego US przynależę?. Sprawy podatkowe oraz skarbowe poruszano często w kategorii: NIP oraz wśród słów kluczowych takich jak: pit-5l, agent sorzedaży, korekta.